TEDAR ve AHK (Alman-Türk Sanayi ve Ticaret Odası) işbirliğinde düzenlenen çalıştaylar devam ediyor.

Düzenlenen 6. çalıştay “İleri Müzakere Teknikleri” konusunda, 25 Eylül 2019’da, 13:30 – 16:00 arasında, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nda gerçekleşecektir. 

Siemens Türkiye Stratejik Satınlma Malzeme Grup Yöneticisi Sn. Barış Kolay ve Bosch Türkiye Lojistik Satınalma Kategori Uzmanı Sn. Selen Canıtatlı konuk konuşmacı olarak katılacaktır.

Katılım & Kayıt:

Kontenjan dahilinde katılım ücretsizdir ve kayıt gereklidir.

(Dilvin Yılmaz / dilvin.yilmaz@tedar.org.tr; Banu Varcan / banu.varcan@tedar.org.tr)

Çalıştay Kapsamı:

Kısa dönemli stratejilerin çok hızlı değişebildiği VUCA Dünyasında satın alma aktivitelerinin de teknolojik dönüşümler kapsamında revize edilmesi kaçınılmazdır. Satın alma profesyonellerinin üzerlerindeki yoğun operasyonel iş yükünden ivedilikle kurtularak stratejik satın alma yapabilecek zamanı kendilerine yaratması gerekmektedir. Dolayısıyla hem mali sonuçları açısından nispeten daha kötü sonuçları olan hem de ciddi derecede zaman kaybını beraberinde getiren klasik müzakerelerde ısrar etmek makul bir yaklaşım değildir. Bu bağlamda, özellikle büyük şirketlerin insiyatifiyle günlük hayatımızda giderek yer etmeye başlayan “İleri Müzakere Teknikleri” çok büyük önem taşımaktadır. 

Satın almada ileri müzakere yöntemleri, elektronik ihaleler, ihale öncesi hazırlık ve değerlendirme süreçleri gibi konularda Bosch ve Siemens firmalarının uygulamaları da paylaşılacaktır.

Peki, ya müzakere edilecek alanda yeterli rekabet oluşturulamıyorsa? Pazarlık yapılan tedarikçi piyasada tekel konumundaysa? 

Zor şartlar altında pazarlıkların hazırlık süreci, psikolojik analizlerin yapılması, izlenmesi gereken strateji ve taktikler hususunda da ayrıca örnek Bosch ve Siemens uygulamaları ele alınacaktır.