TEDAR ve AHK (Alman-Türk Sanayi ve Ticaret Odası) işbirliğinde düzenlenen çalıştaylar devam ediyor.

Düzenlenen 5. çalıştay “İleri Müzakere Teknikleri” konusunda, 28 Şubat 2019’da, 13:30 – 16:00 arasında, AHK Tarabya ofisinde gerçekleşecektir. 

Siemens Türkiye Stratejik Satınalma Malzeme Grup Yöneticisi Sn. Barış Kolay ve Bosch Türkiye Stratejik Satınalma Yöneticisi Sn. Muhammet Aydınlı konuk konuşmacı olarak katılacaktır.

Katılım & Kayıt:

Belirli bir kontenjan ile, TEDAR ve AHK üyelerinin katılımında düzenlenecek çalıştaya katılım için bizlere bilgi vermenizi rica ederiz. 

(Dilvin Yılmaz / dilvin.yilmaz@tedar.org.tr; Banu Varcan / banu.varcan@tedar.org.tr)

Çalıştay Kapsamı:

Kısa dönemli stratejilerin çok hızlı değişebildiği VUCA Dünyasında satın alma aktivitelerinin de teknolojik dönüşümler kapsamında revize edilmesi kaçınılmazdır. Satın alma profesyonellerinin üzerlerindeki yoğun operasyonel iş yükünden ivedilikle kurtularak stratejik satın alma yapabilecek zamanı kendilerine yaratması gerekmektedir. Dolayısıyla hem mali sonuçları açısından nispeten daha kötü sonuçları olan hem de ciddi derecede zaman kaybını beraberinde getiren klasik müzakerelerde ısrar etmek makul bir yaklaşım değildir. Bu bağlamda, özellikle büyük şirketlerin insiyatifiyle günlük hayatımızda giderek yer etmeye başlayan “İleri Müzakere Teknikleri” çok büyük önem taşımaktadır. 

Satın almada ileri müzakere yöntemleri, elektronik ihaleler, ihale öncesi hazırlık ve değerlendirme süreçleri gibi konularda Bosch ve Siemens firmalarının uygulamaları da paylaşılacaktır.

Peki, ya müzakere edilecek alanda yeterli rekabet oluşturulamıyorsa? Pazarlık yapılan tedarikçi piyasada tekel konumundaysa? 

Zor şartlar altında pazarlıkların hazırlık süreci, psikolojik analizlerin yapılması, izlenmesi gereken strateji ve taktikler hususunda da ayrıca örnek Bosch ve Siemens uygulamaları ele alınacaktır.